
PARTNER WIODĄCY: Gmina Kościelisko
PARTNER SŁOWACKI: Miasto Tvrdosin
TYP MIKROPROJEKTU: wspólny
OKRES REALIZACJI: 2017 – 11-2018
WARTOŚĆ PROJEKTU: 139 898,46 EUR w tym dofinansowanie z EFRR: 99 999,41 EUR
Mikroprojekt ten realizowany w partnerstwie Gminy Kościelisko z Miastem Tvrdošin w latach 2017-2018, to kolejny przykład konkretnych, wspólnych polsko-słowackich działań na rzecz zachowania obiektów sakralnych pogranicza.
GŁÓWNE DZIAŁANIA ZREALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU:
Prace konserwatorskie
W wyniku realizacji mikroprojektu odnowione zostały obiekty dziedzictwa kulturowego (dzwonnice, kapliczki i krzyże przydrożne) oraz wytyczono miejsca występowania obiektów sakralnych pogranicza polsko - słowackiego, ukazując turystom i mieszkańcom nowe, mniej znane miejsca o bogatym dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym tych terenów.
Fot. archiwum Gminy Kościelisko
Są wśród nich kapliczki, krzyże wolnostojące, figury. W ramach projektu przywrócona została też świetność trzem drewnianym dzwonnicom, które zostały oświetlone i wyposażone (dwie z nich) w elektroniczne urządzenia uruchamiające dzwony. Rozlegający się w przestrzeni Witowa i Dzianisza dźwięk dzwonów podniesie i uatrakcyjni jakość przestrzeni.
Fot. archiwum Gminy Kościelisko
Warto podkreślić, że konserwacja krzyży i kapliczek przydrożnych była po raz pierwszy wykonywana jako kompleksowe zadanie prowadzone przez Gminę Kościelisko. Tak znaczna ilość obiektów objętych projektem, po stronie polskiej aż 18, dowodzi wagi i znaczenia jakie ma dla Gminy Kościelisko zachowanie obiektów zabytkowych, krajobrazu oraz świadomości potencjału turystycznego jakie one stanowią.
Fot. archiwum Gminy Kościelisko
Wydanie publikacji
Partnerzy wspólnie przygotowali i opracowali album o dziedzictwie kulturowym pogranicza pn. „Szlakiem obiektów sakralnych pogranicza polsko-słowackiego Gmina Kościelisko i Miasto Tvrdošin”,opisujący historię powstania oraz rolę jaką odgrywał dany obiekt sakralny wśród miejscowej ludności.
Wydano również mapę ukazującą zmodernizowane obiekty dziedzictwa kulturowego i sakralnego – wyznaczając tym samym szlak dziedzictwa kulturalno-przyrodniczego pogranicza polsko - słowackiego.
Przekazanie informacji historycznych, ikonograficznych, lokalnych ciekawostek, opisanie i zilustrowanie, nie tylko odnawianych, ale i wielu innych obiektów, w publikacji książkowej, opatrzonej wprowadzeniem dr hab. Zbigniewa Moździerza, sprawia, że jest to swoiste kompendium tematyczne. Możliwość łatwego zlokalizowania poszczególnych obiektów na mapie sprawia, że projekt zyskuje charakter krajoznawczy, a jego efekty mogą, teraz i w przyszłości, służyć zarówno mieszkańcom jak i turystom. Książka i mapa mają opisy w 3 językach: polskim, słowackim i angielskim.
Więcej informacji o projekcie możne znaleźć tutaj.