
Ze względu na transgraniczny charakter Programu, każdy wnioskodawca musi mieć partnera po drugiej stronie granicy. Partnerstwo to musi być potwierdzone porozumieniem (w przypadku mikroprojektów indywidualnych) lub umową partnerską (w przypadku mikroprojektów wspólnych), które określają wzajemne działania i zobowiązania podczas realizacji mikroprojektu. Porozumienie/umowa partnerska stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie mikroprojektu. Podstawowe obowiązki partnerów w mikroprojektach zestawiono w poniższej tabeli.
Tabela Obowiązki partnerów
Obowiązki wnioskodawcy (Partnera Wiodącego mikroprojektu) Obowiązki partnera zagranicznego/partnera krajowego MIKROPROJEKT INDYWIDUALNY § Przygotowanie mikroprojektu we współpracy z partnerem/partnerami. § Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za realizację mikroprojektu. § Zawarcie porozumienia partnerskiego. § Uczestnictwo w przygotowaniu mikroprojektu. § Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za współpracę w zakresie mikroprojektu. § Podpisanie porozumienia partnerskiego. § Złożenie wniosku o dofinansowanie mikroprojektu do właściwego Euroregionu/SKP /SKŻ ze względu na siedzibę wnioskodawcy mikroprojektu SKP/SKŻ § Podpisanie umowy o dofinansowanie mikroprojektu § Realizacja i rozliczenie mikroprojektu (merytoryczna i finansowa odpowiedzialność za realizowany mikroprojekt). § Uczestnictwo w realizacji mikroprojektu (zgodnie z założeniami porozumienia). MIKROPROJEKT WSPÓLNY § Przygotowywanie mikroprojektu. § Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za realizację mikroprojektu. § Zawarcie umowy partnerskiej z partnerem/partnerami mikroprojektu precyzującego zadania i odpowiedzialność poszczególnych partnerów. § Aktywne uczestnictwo w przygotowaniu mikroprojektu. § Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za współpracę w zakresie mikroprojektu. § Podpisanie umowy partnerskiej. § Podpisanie i złożenie wspólnego wniosku o dofinansowanie mikroprojektu do właściwego Euroregionu/SKP/SKŻ ze względu na siedzibę PW mikroprojektu wspólnegoSKP/SKŻ. - § Podpisanie wielostronnej umowy o dofinansowanie mikroprojektu z właściwym Euroregionem, SKP,SKŻ i partnerem/partnerami. Parter wiodący odpowiada za całość realizowanego mikroprojektu. § Podpisanie wielostronnej umowy o dofinansowanie na realizację swojej części mikroprojektu zPW mikroprojektu, właściwym Euroregionem, SKP,SKŻ i ewentualnymi partnerami. § Podpisanie umowy w zakresie współfinansowania krajowego pochodzącego z budżetu państwa Republiki Słowackiej[1].
Poziom realizowanych działań
Każde działanie realizowane w ramach mikroprojektu musi mieć charakter transgraniczny, co oznacza, że:
Kwalifikujący się beneficjenci:
Wnioskodawca i partnerzy mikroprojektu co do zasady powinni pochodzić zobszaru wsparcia danego projektu parasolowego. W wyjątkowych przypadkach i o ile ma to uzasadnienie z punktu widzenia celów projektu parasolowego dopuszczalny jest udział wnioskodawców i partnerów spoza obszaru wsparcia Programu. Udział ten może wynieść maksymalnie 20% w stosunku do alokacji EFRR na realizację mikroprojektów w Projekcie Parasolowym.
Każdy z tych podmiotów musi:
Zasięg obszaru wsparcia:
Po stronie polskiej
Po stronie słowackiej
Miejsce realizacji mikroprojektów
Co do zasady miejscem realizacji mikroprojektów jest obszar wsparcia projektu parasolowego. Możliwa jest realizacja działań przewidzianych w mikroprojekcie na terytorium państwa trzeciego lub poza obszarem wsparcia –w takim przypadku są to wydatki z tzw. 20% realizowanych poza obszarem wsparcia. Mikroprojekt taki lub działania muszą mieć korzystny wpływ na obszar wsparcia.
Partnerstwo w mikroprojekcie powinno spełniać poniższe kryteria:
Współpraca partnerów zaplanowana w mikroprojekcie oceniana jest pod kątem następujących kryteriów:
Każdy mikroprojekt indywidualny musi spełniać dwa kryteria współpracy: wspólne przygotowanie i wspólna realizacja, natomiast mikroprojekty wspólne muszą spełniać wszystkie cztery kryteria.