
PARTNER WIODĄCY: Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój
PARTNER SŁOWACKI: Obec Mníšek nad Popradom
TYP MIKROPROJEKTU: indywidualny
OKRES REALIZACJI: 04-2017 – 12-2017
WARTOŚĆ PROJEKTU: 69 974,70 EUR w tym dofinansowanie z EFRR 49 996,92 EUR
Czy wiesz, że Międzykulturowy Szlak Turystyczny Pogranicza Polsko – Słowackiego o długości blisko 140 km, który promuje 80 zabytków Sądecczyzny i Kraju Preszowskiego powstał w ramach mikroprojektu dofinansowanego z IW Interreg III A PL-SK 2004-2006?
Mapa: www.nowosadecki.pl
Ten mikroprojekt wdrażany przez Miasto i Gminę Piwniczna - Zdrój we współpracy ze słowacką miejscowością Mniszek nad Popradem stanowi znakomity przykład przedsięwzięcia służącego rozwojowi transgranicznego produktu turystycznego – Międzykulturowego Szlaku Turystycznego Pogranicza Polsko - Słowackiego.
Partnerzy projektu dostrzegając, że utworzony 10 lat temu Międzykulturowy Szlak Turystyczny Pogranicza Polsko – Słowackiego, mimo stosunkowo szerokiego zasięgu oddziaływania jest mało popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i wśród turystów postawili na stworzenie odpowiadającego aktualnym trendom spędzania wolnego czasu narzędzia promującego ten produkt.
Stąd mikroprojekt pt. „Dziedzictwo obok mnie – ochrona i promocja Międzykulturowego Szlaku Turystycznego Pogranicza Polsko – Słowackiego” zrealizowany przez partnerów w roku 2017 łączył w sobie dwa kluczowe elementy zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza: dbałość o dziedzictwo materialne i atrakcyjną formę przekazywania mieszkańcom i turystom informacji o tym dziedzictwie.
GŁÓWNE DZIAŁANIA ZREALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU:
Zorganizowanie gry miejskiej i questu
I tak będące efektem mikroprojektu: gra miejsca i quest to nic innego jak nowa forma działań, która bezpośrednio angażuje w zdobywanie wiedzy na temat dziedzictwa pogranicza: młodzież, dorosłych, mieszkańców i turystów. Przeprowadzona w ramach projektu gra miejska oraz wydany questing rowerowy (dostępny online na stronie: www.piwniczna.pl) skoncentrowane na odcinku szlaku Piwniczna – Zdrój – Hraniczne stanowiły zatem także świetny sposób na promocję atrakcji pogranicza opartych na dziedzictwie kulturowym i naturalnym, które zlokalizowane są na Międzykulturowym Szlaku Turystycznym Pogranicza Polsko-Słowackiego.
Fot. archiwum Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój
Odrestaurowanie otoczenia zabytkowej studni na piwniczańskim rynku
Z kolei zaplanowane działania inwestycyjne pozwoliły na odrestaurowanie historycznego układu alejek i zieleni oraz otoczenia jednego z obiektów znajdujących się na Międzykulturowym Szlaku – zabytkowej studni zlokalizowanej na piwniczańskim rynku. Roboty obejmowały m.in. remont nawierzchni, rewitalizację i założenie nowej zieleni oraz montaż elementów małej architektury (ławek, stojaków na rowery).
Fot. archiwum Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój
Całość zrealizowanych działań kompleksowo przyczyniła się do wzrostu atrakcyjności produktu, jakim jest Międzykulturowy Szlak Turystyczny Pogranicza Polsko-Słowackiego.
Więcej informacji o projekcie możne znaleźć tutaj.