Każdy mikrobeneficjent ma obowiązek zamieścić na swej stronie internetowej (jeżeli taka istnieje) informację o mikroprojekcie, ale nie każdy mikroprojekt musi posiadać odrębną stronę internetową.
Na stronie mikrobeneficjenta, w trakcie realizacji mikroprojektu, powinien znaleźć się w widocznym miejscu odsyłacz do zakładki zawierającej informacje o mikroprojekcie, np. w postaci baneru ze zintegrowanym logotypem, po kliknięciu na który użytkownik zostanie przekierowany w miejsce, gdzie znajduje się opis mikroprojektu. Informacja powinna zawierać następujące elementy:
Strony internetowe mikroprojektu bądź zakładki na stronie mikrobeneficjenta dedykowane mikroprojektowi powinny zawierać:
Publikacje
Na każdej publikacji wydanej w ramach mikroprojektu należy zamieścić:
- zintegrowany logotyp Programu oraz logo właściwego Partnera Projektu Parasolowego,
- nazwę funduszu, z którego finansowany jest mikroprojekt tj. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Powyższe informacje muszą być umieszczone na zewnętrznej okładce.
- Adnotację Egzemplarz bezpłatny.
- Adnotację Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej oraz (nazwa Euroregionu/SKP/SKŻ).
Adnotacje te mogą zostać umieszczone wewnątrz publikacji.
Pozostałe istotne informacje dotyczące publikacji:
- Publikacje powinny być dwujęzyczne – wydane w języku polskim i w języku słowackim. Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dobrej jakości tłumaczenia. Wraz z raportem, w którym ujęto koszty tłumaczenia należy dostarczyć oświadczenie partnera zagranicznego, że akceptuje on jakość tłumaczenia publikacji na jego język narodowy.
- Ze względu na ograniczony nakład publikacji papierowych, zaleca się aby zamieszczać w sieci ich wersje elektroniczne (przestrzegając zapisów prawa autorskiego).
- Mikrobeneficjent ma obowiązek przekazywać do instytucji wdrażającej dany projekt parasolowy wersji papierowych i wersji elektronicznych wydanych publikacji w celu umożliwienia dalszej promocji.
Sprzęt
W przypadku zakupu sprzętu ruchomego rekomenduje się zamieszczenie na nim oznaczenia na przykład w formie trwałej naklejki, zachowując wytyczne dotyczące oznakowania(zintegrowany logotyp Programu wraz z nazwą funduszu oraz logo właściwego Partnera Projektu Parasolowego).
Materiały promocyjne
Wykonywane materiały promocyjne powinny oddawać charakter mikroprojektu. Każdy materiał promocyjny musi być estetycznie, czytelnie i w trwały sposób oznakowany poprzez umieszczenie na nim zintegrowanego logotypu Programu wraz nazwą funduszu, z którego finansowany był mikroprojekt oraz logo właściwego Partnera Projektu Parasolowego 11.
Inne materiały
Wszystkie materiały oraz dokumenty (np. korespondencja, umowy, opisy stanowisk, dokumentacja przetargowa, ogłoszenia, listy obecności, materiały konferencyjne, szkoleniowe, materiały multimedialne: prezentacje, materiały elektroniczne: newslettery, materiały audiowizualne: DVD, CD, aplikacje mobilne a także media społecznościowe) stosowane podczas procesu wdrażania mikroprojektu muszą zawierać zintegrowane logo Programu oraz nazwę funduszu, z którego współfinansowany jest projekt oraz logo właściwego Partnera Projektu Parasolowego. Poniżej przedstawiono listę dodatkowych elementów, które muszą zawierać poszczególne materiały promocyjne:
- plakaty – na plakatach należy uwzględnić także tytuł mikroprojektu oraz informację o danym wydarzeniu (np. tytuł warsztatów, miejsce i godzina rozpoczęcia, czas trwania).
- Certyfikaty/dyplomy – na tych materiałach zintegrowany logotyp Programu wraz z nazwą funduszu oraz logo właściwego Partnera Projektu Parasolowego zawsze powinny być umieszczone centralnie w górnej części. Ponadto należy zawrzeć: tytuł mikroprojektu, imię i nazwisko osoby otrzymującej certyfikat/dyplom wraz z nazwą szkolenia/wyróżnienia oraz informację o miejscu i dacie wydania certyfikatu/dyplomu oraz podpis osoby wydającej certyfikat/dyplom.
- Notatki prasowe – powinny zawierać tytuł mikroprojektu, nazwę programu oraz nazwę funduszu, z którego finansowany był projekt oraz logo właściwego Partnera Projektu Parasolowego. W przypadku artykułów sponsorowanych/odpłatnych ogłoszeń prasowych zamieszczanych przez beneficjenta konieczne jest dodatkowo umieszczenie zintegrowanego logotypu Programu.
Mikrobeneficjenci mają obowiązek przesyłania materiałów jakie ukażą się w mediach i w internecie na temat realizowanego przez nich mikroprojektu do właściwej instytucji wdrażającej dany projekt parasolowy.
Wydarzenia
Każdorazowo, w miejscu realizacji wydarzenia zaplanowanego w mikroprojekcie musi znaleźć się informacja, że zostało ono zorganizowane ze środków Unii Europejskiej. W trakcie wydarzenia widoczny dla zebranych powinien być:
- tytuł mikroprojektu,
- zintegrowany logotyp Programu,
- nazwa funduszu 12.
Ponadto prowadzący dane wydarzenie musi przekazać słowną informację o mikroprojekcie, programie i wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem danego partnera projektu parasolowego.
Pozostałe istotne informacje dotyczące wydarzeń:
- Organizując wydarzenie mikrobeneficjent ma obowiązek przesłania informacji o danym wydarzeniu/zaproszenia do danego partnera projektu parasolowego z odpowiednim wyprzedzeniem (co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem).
- Obowiązkiem mikrobeneficjenta jest także przekazywanie krótkich notatek o osiągnięciach mikroprojektu (np. notatki po zorganizowanych wydarzeniach, realizacji inwestycji, informacje o nagrodach czy wyróżnieniach, które zdobył projekt) do właściwego partnera projektu parasolowego.
- Mikrobeneficjenci mają możliwość dołączenia do szeregu imprez, podczas których mogą zaprezentować swój mikroprojekt i jego efekty, np. European Cooperation Day (Dzień Europejskiej Współpracy), Dniach Otwartych.
Aby udokumentować właściwą promocję mikroprojektu zaleca się wykonanie zdjęć wyeksponowanych plakatów/tablic informacyjnych i pamiątkowych/banerów itp. i umieszczenie ich w dokumentacji mikroprojektu. Można też dodatkowo zachować elektroniczną wersję plakatu lub wydruk w pomniejszonym formacie A4.
W przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem zasad informacji i promocji należy konsultować się z właściwym Euroregionem/SKP/SKŻ.
Nieprzestrzeganie zasad informacji i promocji w tym brak informowania o współfinansowaniu mikroprojektu ze środków Unii Europejskiej lub nieprawidłowe zastosowanie logotypów (w tym ich rozciągnięcie, zamazanie, zmiana czcionki, kolorów, nieczytelne podpisy: Unia Europejska i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) itp. może skutkować uznaniem kosztów za niekwalifikowalne.